historie paddleboard

Historie Paddleboardingu začíná v roce 1960 na Havaji v USA. V České republice je k vidění od roku 2009. Jedná se o vodní sport, při kterém jezdec na prkně podobnému surfuvému longboardu používá k pohybu vpřed dlouhého pádla. Rovněž se někdy zkráceně nazývá SUP ( Stand Up Paddle ).

Paddlebording je sportem, při kterém člověk rovnoměrně zapojuje celé tělo, zlepší smysl pro rovnováhu a fyzickou kondici.

(Wikipedia)

Vybavení

Vybavení (plováky a pádla) se liší dle účelu používání.

Pro začátečníka, ale i pro extrémního jezdce na divoké vodě je nejlepší volbou nafukovací nebo polyetylenový board, který je prakticky nemožné zničit a vario pádlo s nastavitelnou délkou žerdi tak, aby si mohl najít tu, která mu nejlépe vyhovuje.

Vodítkem pro fitness pádlování může být doporučení délky pádla tak, aby přesahovalo výšku jezdce o 25-30 cm.

Rychlostní plováky i pádla jsou delší, do vln a peřejí se naopak používají kratší.

(Wikipedia)

Pro koho je tento sport vhodný?

pro koho je paddlebord

Paddleboardingoví nadšenci se člení do několika skupin a to na:

Jezdce, kteří vyznávají fitness jízdu po jezerech, rybnících, řekách i mořích a vyhledávají tedy spíše netekoucí klidné vody.

Jezdce, kteří vyznávají jízdu ve vlnách. Výhodou paddleboardu je, že pro svezení stačí jezdci menší vlna, než na klasickém surfovém prkně. Rovněž na místo, kde se vlny lámou je snazší se dostat a stejně tak chytit vlnu je pro začátečníka na paddleboardu jednodušší, díky pádlu, které má pochopitelně větší záběr, než dlaň.

Jezdce, kteří jsou jako doma na horních tocích řek, kde překonávají peřeje a jiné přírodní nástrahy. Rozvoj této disciplíny je spojen především s vývojem velmi odolných nafukovacích prken, které snesou to nejhorší zacházení.

Jezdce, kteří provozují rychlostní paddleboarding na velmi úzkých a dlouhých prknech. Tato prkna jsou sice velice vratká, avšak dosahují výrazně větších rychlostí. Výjimkou nejsou ani závody na několik desítek kilometrů.

(Wikipedia)